MBCK41-14-11-A Ruland Manufacturing Bellow couplings Ruland Manufacturing
Leveranciers ID: MBCK41-14-11-A
Incl. VAT
On request
Our service employee will be happy to help you!
Can't figure it out right away? We're happy to help you with all your questions.
072 541 2000 Email your question
Specifications
- Brand Ruland Manufacturing
- Artikelnummer leverancier MBCK41-14-11-A
- Spruit Artikelnummer 610MBCK411411A
- Material Aluminum
- Outer diameter (mm) 41.3
- Outside Diameter (Inch) 1.625
- Weight (kg) 0.131
- Maximum speed (rpm) 10000
- Bore B1 (mm) 14
- Bore B2 (mm) 11
- Angular misalignment (deg) 2
- Parallel misalignment (mm) 0.25
- Screw type Alloy Steel
- Screw finish Black Oxide
- Seating torque (Nm) 4.6
- UPC 634529166215
- Tariff code 8483.60.8000
- ForgedClampScrew M4
- NumberofScrewsEa 2
- BoreTolerance +0.03 mm / -0.00 mm
- FinishSpecification Anodize
- Style Clamp
- ShaftTolerance +0.000 mm / -0.013 mm
- FasteningDimensions Metric
- ISO 9001 (2008) Yes
- REACH Yes
- ROHS2 Yes
- ConflictMinerals Yes
- MomentofInertia 3.096 x 10-5 kg-m2
- Length(L) 2.035 in (51.7 mm)
- Keyway(K1) 5 mm
- Keyway(K2) 4 mm
- StaticTorqueInput 28.0 Nm
- NonReversingTorqueInput 14.00 Nm
- ReversingTorqueInput 7.00 Nm
- TorsionalStiffnessInput 63 Nm/Deg
- AxialMotionInput 0.50 mm
- Bore1ShaftPenetrationInput 24.0 mm